Współpraca międzynarodowa stanowi obecnie kluczowy czynnik katalizujący prowadzenie badań naukowych. Niedawnym tego przykładem były wspólne wysiłki światowej społeczności naukowej w walce z pandemią wirusa SARS-CoV-2. AstraZeneca, Institute of Cancer Research (ICR) oraz Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT) wspierają ideę budowania prężnej sieci współpracy pomiędzy wiodącymi ośrodkami naukowymi. Z tego też względu podmioty te łączą siły, aby stworzyć unikatową w Polsce platformę współpracy pomiędzy polskimi naukowcami, a ICR. Celem projektu „Nagroda Naukowa” jest wyłonienie w drodze konkursu badacza z Polski, który dołączy do grupy badawczej w ICR na 10 miesięcy i weźmie udział w innowacyjnym onkologicznym projekcie badawczym z zakresu stabilności genomu i naprawy DNA. Konkurs skierowany jest do naukowców i lekarzy, którzy są na początkowym etapie kariery. Ma on na celu umożliwienie zdobycia cennego doświadczenia badawczego oraz budowanie sieci kontaktów naukowych pomiędzy Polską, a Wielką Brytanią.
DNA każdej komórki poddany jest stałemu działaniu czynników uszkadzających – zarówno wewnętrznych, jak i pochodzących z zewnętrz organizmu. Brak naprawy lub naprawienie uszkodzenia w sposób wadliwy może prowadzić do rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów. Organizmy żywe posiadają rozbudowany system wczesnej detekcji i naprawy uszkodzeń w DNA, którego celem jest zachowanie integralności genomu. Cechą charakterystyczną komórek nowotworowych jest deregulacja lub uszkodzenie mechanizmów detekcji i naprawdy DNA, co w konsekwencji destabilizuje genom i napędza proces onkogenezy. Zdarza się, że komórki nowotwoworwe z zaburzonymi procesami naprawczymi są zależne od konkretnych ścieżek molekularnych, co stwarza możliwość interwencji terapeutycznej. Farmakologiczne zahamowanie ścieżki naprawy DNA od której zależne są komórki nowotorowe może prowadzić do ich śmierci przy jednoczesnym ograniczonym wpływie na pozostałe komórki organizmu, w których procesy naprawy działają poprawnie. Zjawisko to, znane jest jako syntetyczna letalność (sprzężona letalność), z powodzeniem wykorzystywane jest w leczeniu pacjentów z rakiem piersi, rakiem jajnika, rakiem prostaty i rakiem trzustki oraz stanowi obszar intensywnych badań naukowych w poszukiwaniu dalszych zastosowań terapeutycznych.
Naszym celem jest wzmocnienie krajowej kadry naukowej poprzez zapewnienie wsparcia wyjątkowym badaczom w kluczowych, wczesnych latach kariery, kiedy wielu z nich wykonuje swoją najbardziej znamienną pracę badawczą. Poprzez stworzenie platformy międzynarodowej współpracy naukowej chcemy wspierać przyszłych liderów onkologii i badań nad rakiem oraz stymulować rozwój zainteresowań badawczych. Wierzymy, że najlepszą naukę tworzy się w partnerstwie, a staż naukowy w ICR będzie katalizatorem dla wielu przyszłych projektów badawczych.
Zapraszamy do udziału w Konkursie naukowców i lekarzy na wczesnym etapie kariery:
Szczegółowy opis kryteriów uczestnictwa dostępny jest w Regulaminie Konkursu.
Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)